Blogwriterbdd
https://blogwriterbdd.blogspot.com/?m=1
Sunday, September 10, 2023
Click and eran
Saturday, August 26, 2023
Free give card
Fitzone life time income
FIFTZONE নিউজলেটার পরিষেবা বাধা নোটিশ প্রিয় নেতার.
1
/ অংশীদার, FIFTZONE-এ আপনি যে অসুবিধার সম্মুখীন হয়েছেন তার জন্য অনুগ্রহ করে আমাদের আন্তরিক ক্ষমাপ্রার্থী গ্রহণ করুন।
2
অনুগ্রহ করে জানান যে আমরা ব্যবহারকারীর লগইন করার জন্য FIFTZONE ওয়েবপেজে অ্যাক্সেসযোগ্যতার সাথে চ্যালেঞ্জের সম্মুখীন হচ্ছি।
3
আমরা এটি সমাধান করার জন্য fiftzane সার্ভারের সাথে কাজ করছি।
4 এছাড়াও, আমরা সর্বদা আমাদের পরিষেবা উন্নত করার জন্য কাজ করছি এবং আমরা বাংলাদেশ সময় 12:00 থেকে 04:00 (AM) পর্যন্ত কাজ চালিয়ে যাব।
5 আমাদের আপনার প্রতিক্রিয়া বিবেচনা করুন. আমরা আমাদের সমস্ত নেতা এবং ব্যবহারকারীদের কাছে এই সমস্যাটি হতে পারে এমন অসুবিধার জন্য আন্তরিকভাবে দুঃখিত। আমরা নিশ্চিত করতে পারি যে ভবিষ্যতে এর পুনরাবৃত্তি হবে না।
6
আমাদের সার্ভার ডেটাসেন্টার তথ্য: ইউকে, ইউএসএ, সিঙ্গাপুর এবং ভারত - (বাংলাদেশ, নেপাল, মায়ানমার, ভারত অঞ্চলের জন্য) বোঝার জন্য ধন্যবাদ।
7
আপনার সেবা, ব্যবস্থাপনা দল FIFTZONE UK TEAM. FIFTZONE, এটি যুক্তরাজ্যের একটি নিবন্ধিত কোম্পানি FIPTEONE- ডিজিটাল মার্কেটিং এজেন্সি যারা জীবন পরিবর্তনের ক্ষেত্রে কাজ করে তাদের কাছে স্বচ্ছতা, পৌঁছানো এবং রিস্যুট প্রদান করে। আমাদের সাথে শুরু করা যাক
https://fiftzone.com?Smlib244NjA=
UK LIMITED 31 Jamestown Ed Camden Iown, London. যুক্তরাজ্য NWI 7IB
Saturday, February 26, 2022
Price in Bangladesh
Official ★ ৳5,690
Symphony Vi40 Full Specifications
Symphony V140 Full Specifications
| First Release | May 2018 |
| Colors | Black, Golden |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G |
| SIM | Dual SIM |
| WLAN | ✅ |
| Bluetooth | ✅ v4.1 |
| GPS | ✅ A-GPS |
| Radio | ✅ FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✖ |
| Body | |
| Style | Full-View |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | 148 x 72 x 9.1 millimeters |
| Weight | 169.4 grams |
| Display | |
| Size | 5.45 inches |
| Resolution | FWVGA+ 854 x 480 pixels (197 ppi) |
| Technology | IPS Touchscreen |
| Protection | ✖ |
| Features | Multitouch |
| Back Camera | |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Features | Dual-LED flash, up to 4x zoom, f/2.2 aperture |
| Video Recording | |
| Front Camera | |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Features | F/2.4 aperture |
| Video Recording | |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-ion 2500 mAh (removable) |
| Fast Charging | ✖ |
| Performance | |
| Operating System | Android Go (Unspecified Version) |
| Chipset | |
| RAM | 1 GB |
| Processor | Quad-core, 1.3 GHz |
| GPU | Mali 400 MP2 |
| Storage | |
| ROM | 8 GB |
| MicroSD Slot | ✅ up to 32 GB |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | ✖ |
| Face Unlock | ✖ |
| Others | |
| Notification Light | ✅ |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| Manufactured by | Symphony |
| Made in | |
| Sar Value |
Highlights
If you see the releases from Symphony in the previous years, you will realize the specs are either same or slightly going down for low and low-mid range Symphony smartphones. Is Symphony producing phones with less quality? The hardware quality is probably the same. But the price of mobile phones has been increased whereas it was decreasing in the previous years. It is due to the new tax for mobile phone import and world economic conditions altogether. This situation applies to all brands.
😜😜
This is why we are not getting better specs at the same price, but the specs are now actually decreasing. Symphony is still a trusted brand and if you choose to buy one of the latest smartphones in this price range in mid-2018, Symphony V140 is still a fi
😜😜
It comes with Android Go version which has built-in data saver for internet browsing, watching YouTube videos, etc. The phone will run much smoother and faster with the given RAM and CPU.
😜😜
But unfortunately, there is no 4G network support in this phone. If you are a regular mobile phone internet user and this is your maximum budget, we recommend you to check out this page: cheap 4G smartphone price in Bangladesh before finalizing your decision. The camera and display quality are average. Battery performance is ok.
MobileDokan Score - 5
5
Symphony v140 gets a MobileDokan score of 5 out of 10.
Price in Bangladesh
Official ★ ৳6,990
Symphony I94 Full Specifications
| First Release | July 2019 |
| Colors | Caribbean Blue, Cranberry Red |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Micro SIM |
| WLAN | ✅ |
| Bluetooth | ✅ v4.2 |
| GPS | ✅ A-GPS |
| Radio | ✅ FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✖ |
| Body | |
| Style | Full-View |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | 153 x 73.6 x 9.1 millimeters |
| Weight | 160 grams |
| Display | |
| Size | 5.7 inches |
| Resolution | HD+ 1440 x 720 pixels (282 ppi) |
| Technology | IPS Touchscreen |
| Protection | ✖ |
| Features | Multitouch |
| Back Camera | |
| Resolution | 13 Megapixel |
| Features | Autofocus, LED flash, HDR, portrait mode, night shot & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Features | |
| Video Recording | |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 3200 mAh |
| Fast Charging | ✖ |
| Performance | |
| Operating System | Android Pie v9.0 |
| Chipset | UniSoC SC9863A (28 nm) |
| RAM | 2 GB |
| Processor | Octa-core, 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR GE8322 |
| Storage | |
| ROM | 16 GB |
| MicroSD Slot | ✅ up to 64 GB |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | ✅ On the back |
| Face Unlock | ✅ |
| Others | |
| Notification Light | ✅ |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Proximity |
| Manufactured by | Symphony |
| Made in | Bangladesh |
| Sar Value |
Highlights
Symphony i97 is coming with Android 9 Pie version. It has a fine quality 13 MP back camera which supports portrait mode or bokeh effect
😜
(also called background blur or DSLR mode). The 8 MP front camera is a pretty adequate deal as well. The device is running on a powerful 1.6 GHz octa-core CPU and 2 GB RAM. It means multitasking should be very smoot
😜
. High graphics game like PUBG can be played with low settings in this smartphone.
😜
Symphony i97 comes with a highly demanding fingerprint sensor at an attractive price. It also supports 4G. The battery is a decent 3200 mAh one. 5.7 inches HD+ IPS full-view screen is among the better ones around the price. The mysterious kind of gradient backside makes this phone more desirable. The gadget has 16 GB internal storage and an additional MicroSD card can be used to extend the memory up to 64 GB. Among other features there are face unlock, FM radio, dual Micro SIM, OTG and so on.
😜
MobileDokan Score - 6.2
Price in Bangladesh
Official ★ ৳2,290
Symphony E95 Full specifications
| First Release | October 2019 |
| Colors | Glossy Black, Glossy Full Gold, Glossy Dark Blue |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G |
| SIM | Dual Micro SIM |
| WLAN | ✅ |
| Bluetooth | ✅ |
| GPS | ✅ A-GPS |
| Radio | ✅ FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✖ |
| USB Type-C | ✖ |
| Body | |
| Style | Simple |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | 124.5 x 63.9 x 10.3 millimeters |
| Weight | 111 grams |
| Display | |
| Size | 4.0 inches |
| Resolution | WVGA 480 x 800 pixels (233 ppi) |
| Technology | TN Touchscreen |
| Protection | ✖ |
| Features | |
| Back Camera | |
| Resolution | 2 Megapixel |
| Features | LED Flash, Face Beauty, Panorama |
| Video Recording | Yes |
| Front Camera | |
| Resolution | 0.3 Megapixel |
| Features | LED Flash |
| Video Recording | |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-ion 1500 mAh |
| Fast Charging | ✖ |
| Performance | |
| Operating System | Android Oreo v8.1 (Go Edition) |
| Chipset | |
| RAM | 512 MB |
| Processor | Quad-core, 1.3 GHz |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| Storage | |
| ROM | 8 GB |
| MicroSD Slot | ✅ up to 32 GB |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | ✖ |
| Face Unlock | ✖ |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Accelerometer |
| Manufactured by | Symphony |
| Made in | Bangladesh |
| Sar Value |
Highlights
Symphony E95 comes with 4 inches WVGA screen. It has a a simple smartphone design. The back camera is of 2 MP with LED flash, face beauty, panorama etc. features and video recording option. The front camera is of 0.3 MP. Symphony E95 comes with 1500 mAh battery. It has 1 GB RAM, 1.3 GHz quad-core CPU and Mali-400 MP2 GPU. The device comes with 8 GB internal storage and up to 32 GB expandable MicroSD slot.
Among other features, there is FM Radio, Dual SIM, GPS etc.
