Price in Bangladesh
Official ★ ৳2,290
Symphony E95 Full specifications
| First Release | October 2019 |
| Colors | Glossy Black, Glossy Full Gold, Glossy Dark Blue |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G |
| SIM | Dual Micro SIM |
| WLAN | ✅ |
| Bluetooth | ✅ |
| GPS | ✅ A-GPS |
| Radio | ✅ FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✖ |
| USB Type-C | ✖ |
| Body | |
| Style | Simple |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | 124.5 x 63.9 x 10.3 millimeters |
| Weight | 111 grams |
| Display | |
| Size | 4.0 inches |
| Resolution | WVGA 480 x 800 pixels (233 ppi) |
| Technology | TN Touchscreen |
| Protection | ✖ |
| Features | |
| Back Camera | |
| Resolution | 2 Megapixel |
| Features | LED Flash, Face Beauty, Panorama |
| Video Recording | Yes |
| Front Camera | |
| Resolution | 0.3 Megapixel |
| Features | LED Flash |
| Video Recording | |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-ion 1500 mAh |
| Fast Charging | ✖ |
| Performance | |
| Operating System | Android Oreo v8.1 (Go Edition) |
| Chipset | |
| RAM | 512 MB |
| Processor | Quad-core, 1.3 GHz |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| Storage | |
| ROM | 8 GB |
| MicroSD Slot | ✅ up to 32 GB |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | ✖ |
| Face Unlock | ✖ |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Accelerometer |
| Manufactured by | Symphony |
| Made in | Bangladesh |
| Sar Value |
Highlights
Symphony E95 comes with 4 inches WVGA screen. It has a a simple smartphone design. The back camera is of 2 MP with LED flash, face beauty, panorama etc. features and video recording option. The front camera is of 0.3 MP. Symphony E95 comes with 1500 mAh battery. It has 1 GB RAM, 1.3 GHz quad-core CPU and Mali-400 MP2 GPU. The device comes with 8 GB internal storage and up to 32 GB expandable MicroSD slot.
Among other features, there is FM Radio, Dual SIM, GPS etc.
No comments:
Post a Comment