Price in Bangladesh
Official ★ ৳4,190
Symphony V105 Full Specifications
| Network | 2G, 3G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | ✅ |
| Bluetooth | ✅ |
| GPS | ✅ A-GPS |
| Radio | ✅ FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✖ |
| USB Type-C | ✖ |
| Body | |
|---|---|
| Style | Classic |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | 144 x 71 x 9.2 millimeters |
| Weight | 138 grams |
| Display | |
| Size | 5 inches |
| Resolution | HD+ 1280 x 720 pixels (293 ppi) |
| Technology | IPS Touchscreen |
| Protection | ✖ |
| Features | Multitouch |
| Back Camera | |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Features | LED flash, panorama, HDR & more |
| Video Recording | HD (720p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Features | |
| Video Recording | |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-ion 2200 mAh |
| Fast Charging | ✖ |
| Performance | |
| Operating System | Android Oreo v8.1 (Go Edition) |
| Chipset | Mediatek MT6739 |
| RAM | 1 GB |
| Processor | Quad-core, 1.3 GHz |
| GPU | Mali 400 MP2 |
| Storage | |
| ROM | 8 GB |
| MicroSD Slot | ✅ up to 32 GB |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | ✖ |
| Face Unlock | ✖ |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Accelerometer |
| Manufactured by | Symphony |
| Made in | Bangladesh |
| Sar Value |
Highlights
Symphony V105 comes with 5 inches HD IPS screen. It has a classic smartphone design. The back camera is of 5 MP with LED Flash, HDR etc. The front camera is of 5 MP. Symphony V105 comes with 2200 mAh battery. It has 1 GB RAM, 1.3 GHz quad-core CPU and Mali 400 GPU. It is powered by unspecified chipset. The device comes with 8 GB internal storage and MicroSD slot. There is no fingerprint sensor in this phone.
Among other features, there is FM Radio, Dual SIM etc.
No comments:
Post a Comment