Price in Bangladesh
Official ★. ৳6,390
Symphony I74 Full Specifications
| First Release | December 2019 |
| Colors | Aurora Purple, Amazon Green, Caribbean Blue, Midnight Blue |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | ✅ |
| Bluetooth | ✅ |
| GPS | ✅ A-GPS |
| Radio | ✅ FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✖ |
| Body | |
| Style | Minimal Notch |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | 148.3 x 72 x 9.3 millimeters |
| Weight | 156 grams |
| Display | |
| Size | 5.45 inches |
| Resolution | HD+ 1440 x 720 pixels (295 ppi) |
| Technology | IPS Touchscreen |
| Protection | ✖ |
| Features | Multitouch |
| Back Camera | |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Features | Autofocus, LED flash, portrait mode, night mode, HDR & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Features | |
| Video Recording | |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 3000 mAh |
| Fast Charging | ✖ |
| Performance | |
| Operating System | Android Pie v9.0 |
| Chipset | |
| RAM | 2 GB |
| Processor | Quad-core, 1.4 GHz |
| GPU | Mali-T820 MP1 |
| Storage | |
| ROM | 16 GB |
| MicroSD Slot | ✅ up to 64 GB |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | ✅ On the back |
| Face Unlock | ✅ |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Proximity |
| Manufactured by | Symphony |
| Made in | Bangladesh |
| Sar Value |
Highlights
Symphony i74 comes with 5.45 inches HD+ IPS screen. It has a Full-View waterdrop-notch design. The back camera is of 8 MP with Autofocus, LED Flash, portrait mode, night mode etc. and Full HD video recording. The front camera is of 8 MP. Symphony i74 comes with 3000 mAh battery. It has 2 GB RAM, 1.6 GHz octa-core CPU and Mali-T820 MP1 GPU. It is powered by unspecified chipset. The device comes with 16 GB internal storage and MicroSD slot. There is a back-mounted fingerprint sensor in this phone.
Among other features, there is FM Radio, Dual SIM, OTG, Face Unlock etc.
No comments:
Post a Comment