Price in Bangladesh
Official ★ ৳10,990
Symphony Z50 Full specifications
| First Release | March 2020 |
| Colors | Aqua Blue & Caribbean Blue |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | ✅ |
| Bluetooth | ✅ |
| GPS | ✅ A-GPS |
| Radio | ✅ |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✖ |
| Body | |
| Style | Minimal Notch |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | 164.87 x 76.33 x 8.45 millimeters |
| Weight | 186 grams |
| Display | |
| Size | 6.5 inches |
| Resolution | HD+ 1600 x 720 pixels (270 ppi) |
| Technology | IPS Touchscreen |
| Protection | ✖ |
| Features | Multitouch |
| Back Camera | |
| Resolution | Triple 13+2+2 Megapixel |
| Features | Autofocus, LED flash, Google lens, portrait mode, night mode, HDR & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Features | Display flash |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 4000 mAh |
| Fast Charging | ✖ |
| Performance | |
| Operating System | Android Pie v9.0 |
| Chipset | MediaTek Helio P25 (16 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Processor | Octa-core, 2.6 GHz |
| GPU | Mali-T880 |
| Storage | |
| ROM | 64 GB |
| MicroSD Slot | ✅ up to 128 GB |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | ✅ On the back |
| Face Unlock | ✅ |
| Others | |
| Notification Light | ✅ |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Proximity, Light |
| Manufactured by | Symphony |
| Made in | Bangladesh |
| Sar Value |
Highlights
Symphony Z50 comes with 6.5 inches HD+ IPS screen. It has a Full-View waterdrop-notch design. The back camera is of triple 13+2+2 MP with autofocus, LED Flash, portrait mode, night mode etc. and Full HD video recording. The front camera is of 8 MP. Symphony Z50 comes with 4000 mAh battery. It has 4 GB RAM, 2.6 GHz octa-core CPU and Mali-T880 GPU. It is powered by a MediaTek Helio P25 (16 nm) chipset. The device comes with 64 GB internal storage and MicroSD slot. There is a back-mounted fingerprint sensor in this phone.
Among other features, there is FM Radio, Dual SIM, Face Unlock, digital wellbeing, parental control, smart controls etc.
No comments:
Post a Comment