Price in Bangladesh
Official ★ ৳5,690
Symphony Vi40 Full Specifications
Symphony V140 Full Specifications
| First Release | May 2018 |
| Colors | Black, Golden |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G |
| SIM | Dual SIM |
| WLAN | ✅ |
| Bluetooth | ✅ v4.1 |
| GPS | ✅ A-GPS |
| Radio | ✅ FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✖ |
| Body | |
| Style | Full-View |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | 148 x 72 x 9.1 millimeters |
| Weight | 169.4 grams |
| Display | |
| Size | 5.45 inches |
| Resolution | FWVGA+ 854 x 480 pixels (197 ppi) |
| Technology | IPS Touchscreen |
| Protection | ✖ |
| Features | Multitouch |
| Back Camera | |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Features | Dual-LED flash, up to 4x zoom, f/2.2 aperture |
| Video Recording | |
| Front Camera | |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Features | F/2.4 aperture |
| Video Recording | |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-ion 2500 mAh (removable) |
| Fast Charging | ✖ |
| Performance | |
| Operating System | Android Go (Unspecified Version) |
| Chipset | |
| RAM | 1 GB |
| Processor | Quad-core, 1.3 GHz |
| GPU | Mali 400 MP2 |
| Storage | |
| ROM | 8 GB |
| MicroSD Slot | ✅ up to 32 GB |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | ✖ |
| Face Unlock | ✖ |
| Others | |
| Notification Light | ✅ |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| Manufactured by | Symphony |
| Made in | |
| Sar Value |
Highlights
If you see the releases from Symphony in the previous years, you will realize the specs are either same or slightly going down for low and low-mid range Symphony smartphones. Is Symphony producing phones with less quality? The hardware quality is probably the same. But the price of mobile phones has been increased whereas it was decreasing in the previous years. It is due to the new tax for mobile phone import and world economic conditions altogether. This situation applies to all brands.
😜😜
This is why we are not getting better specs at the same price, but the specs are now actually decreasing. Symphony is still a trusted brand and if you choose to buy one of the latest smartphones in this price range in mid-2018, Symphony V140 is still a fi
😜😜
It comes with Android Go version which has built-in data saver for internet browsing, watching YouTube videos, etc. The phone will run much smoother and faster with the given RAM and CPU.
😜😜
But unfortunately, there is no 4G network support in this phone. If you are a regular mobile phone internet user and this is your maximum budget, we recommend you to check out this page: cheap 4G smartphone price in Bangladesh before finalizing your decision. The camera and display quality are average. Battery performance is ok.
No comments:
Post a Comment