Price in Bangladesh
Official *৳3,890
Symphony V99+ Full Specifications
| First Release | October 2020 |
| Colors | Golden, Black, Dark Blue |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G |
| SIM | Dual Micro SIM |
| WLAN | ✅ |
| Bluetooth | ✅ |
| GPS | ✅ A-GPS |
| Radio | ✅ FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | |
| USB Type-C | ✖ |
| Body | |
| Style | Standard |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | 145 x 72 x 10 millimeters |
| Weight | – grams |
| Display | |
| Size | 5 inches |
| Resolution | HD 1280 x 720 pixels (297 ppi) |
| Technology | Touchscreen |
| Protection | ✖ |
| Features | Multitouch |
| Back Camera | |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Features | LED flash, up to 2x zoom, panorama, HDR & more |
| Video Recording | HD (720p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Features | |
| Video Recording | |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-ion 2000 mAh |
| Fast Charging | ✖ |
| Performance | |
| Operating System | Android Pie v9.0 |
| Chipset | |
| RAM | 1 GB |
| Processor | Quad-core, 1.3 GHz |
| GPU | Mali-T800 |
| Storage | |
| ROM | 8 GB |
| MicroSD Slot | ✅ up to 32 GB |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | ✖ |
| Face Unlock | ✖ |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Accelerometer |
| Manufactured by | Symphony |
| Made in | Bangladesh |
| Sar Value |
Highlights
Symphony V99+ comes with 5 inches HD screen. It has a standard smartphone design. The back camera is of 5 MP with LED Flash, 2x zoom, HDR etc. The front camera is of 5 MP. Symphony V99+ comes with 2000 mAh battery. It has 1 GB RAM, 1.3 GHz quad-core CPU and Mali-T800 MP1 GPU. It is powered by unspecified chipset. The device comes with 8 GB internal storage and MicroSD slot. There is no fingerprint sensor in this phone.
Among other features, there is FM Radio, Dual Micro SIM etc.
| Pros | Cons |
| ✔ HD display | ✘ No 4G support |
| ✔ Decent camera for the price | ✘ Small 5 inches display |
| ✔ Decent performance for the price | |
| ✔ Adequate battery backup |
No comments:
Post a Comment